اولین شرکت خدماتی ثبت شده در بازار بورس

“راهیابان فردا به عنوان هشتمین شرکت بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس پذیرش و درج شد.”

شرکت راهیابان فردا پس از احراز شرایط پذیرش در 23 آبانماه 97 به عنوان یکصد و هشتاد و پنجمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

این شرکت با نماد معاملاتی “هفردا” به عنوان هشتمین شرکت در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط و هفتمین شرکت در تابلوی رشد شناخته می‌شود که در گروه پیمانکار صنعتی و زیر گروه مدیریت پسماند حضور دارد .

این مجموعه به همت چند تن از مدیران فعال در عرصه صنعت و خدمات توسط علیرضا هوشمندی قانع، سیامک اکبریان و زهره هوشمندی قانع در سال 1378 به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شـده و طی شــماره 15504 نزد اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی ایران به ثبت رسیده است .

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده دو اساسنامه شامل خدمات ساختمانی انجام کلیه امـور مربوط به ساختمان سازی و راهسازی، خدمات فنی انجام کلیه امور فنی نظیر داربست بندی، ایزوله کاری، تاسیسات، رنگ آمیزی و خدمات عمومی انجام امور عمومی سازمان‌ها، اداره‌ها، نهادهای دولتی و خصوصی و اطلاع رسانی است.

این شرکت در سال 1381 پس از تغییراتی در اهداف اساسنامه و سـهامداران و خـروج سیامک اکبریان، بصورت تخصصـی در زمینه‌های خدمات شهری شامل جمع آوری و حمل زباله و نظافت شهرها، بازیافت، فضای سبز و مشاور در زمینه مکانیـزاسـیون و اخذ نمایندگی از شرکت‌های داخلی و خارجی جهـت مونتاژ ماشین آلات و تجـهیـزات وابـسته به فعـالیت خود ادامه داد و اینک پـس از گذشت 19 سال از تاریخ تأسیس ایـن شـرکت تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خـدماتی در سطح ایران شده است و در تلاش است به بازار کشورهای همسایه راه یابد.
شرکت راهیابان فردا (سهامی عام) پس از احراز کلیه شرایط پذیرش ازتاریخ 1397/08/23 بعنوان یکصد و هشتاد و پنجمین نماد معاملاتی ) هشتمین شرکت در بازار شرکت های کوچک و متوسط و هفتمین شرکت در تابلوی رشد در فهرست نرخ های فرابورس ایران درج گردید.

سایر اطلاعات شرکت به شرح زیر می باشد:
تاریخ پذیرش 1396/11/24
نماد معامالتی: هفردا
گروه: پیمانکار صنعتی
زیرگروه: مدیریت پسماند
کد: 4522
شماره ثبت نزد سازمان: 11613
تاریخ ثبت نزد سازمان: 1397/08/20
شایان ذکر است امیدنامه شرکت در بخش اوراق بهادار پذیرفته شده قابل مشاهده می باشد.

اما شاید برای شما این سوال ایجاد شود که بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس ایران چیست و نحوه فعالیت و دادو ستد سهام درآن چگونه است؟
به بهانه درج عرضه اولیه هفردا در این مطلب توضیحاتی تکمیلی به شما ارائه میگردد.

SME  مخفف عبارت Small & Medium Enterprises است و در برگیرنده کلیه بنگاهای کوچک و متوسط اعم از بنگاه های صنعتی، خدماتی، کشاورزی  وبازرگانی می باشد.اتحادیه اروپائی در دهه نود میلادی ضوابط شناسایی شرکت های کوچک و متوسط را اعلام کرد به شرح زیر میباشند

1ـ دارا بودن کمتر از 250 نفرکارمند استخدامی

2 ـ حداکثر40 میلیون یورو گردش مالی سالیانه داشته باشند

3 ـ حداکثر 27 میلیون یورو ترازنامه سالیانه داشته باشند

4 ـ حداقل 75% دارائی بنگاه در مالکیت مدیران باشد.

5 ـ مالک (مالکین) ویا بستگان ایشان ، شخصاً بنگاه را مدیریت کنند

در کشور ما نیز و بر حسب تعریف وزارت صنایع و معادن و وزارت جهادکشاورزی،شرکت های کوچک و متوسط( SME )ها عبارتند از تشکیلات اقتصادی خدماتی و صنعتی منطقه‌ای با کمتر از 50 نفر کارمند،

بانک مرکزی ایران فقط مؤسسات دارای کمتر از 10 نفر کارمند را به عنوان شرکت های کوچک و متوسط( SME )ها تعریف کرده است،

اداره آمار ایران فقط بنگاه‌های با کمتر از 10 نفر کارمند را به عنوان شرکت های کوچک و متوسط( SME )ها منظور می‌کند و تمام انواع دیگر بنگاه‌ها را به عنوان مؤسسات تولیدی بزرگ می‌شناسد.

اما در طبقه بندی دیگر، بنگاه‌های صنعتی ایران برحسب اندازه بنگاه به چهار گروه

49-10 نفر کارگر،

99-50 نفر کارگر،

149-100نفر کارگر و

150 نفر کارگر و بیشتر

تفکیک شده‌اند که از این میان، سه گروه نخست در زمره بنگاه‌های کوچک و متوسط محسوب شده‌اند.

در بازار سرمایه شرکت‌هایی که جمع حقوق صاحبان سهام آنها کمتر از 50 میلیارد تومان است در دسته شرکت‌های کوچک و متوسط طبقه‌بندی می‌شوند و خرید سهام این شرکت ها، صرفا توسط اشخاص حقوقی و سرمایه گذاران نهادی صورت می پذیرد و سرمایه گذاران خرد حق خرید سهام این شرکت ها را ندارند.

فهرست